DORUČENIE ZDARMA NAD 50 € (do 15 a 400+ kg) ➔
Doba doručenia 2-4 dni ➔
10 % ZĽAVA PRI ODBERE NOVINIEK ➔

Zelené hnojenie ako prostriedok boja proti burinám

Ako vám môže pomôcť zelené hnojenie v boji proti burinám?

Straty úrody v dôsledku konkurencie burín sú väčšie ako straty spôsobené chorobami a škodcami u väčšiny kultúrnych plodín. V súčasných pestovateľských systémoch je dominantnou metódou boja proti burinám aplikácia herbicídov s negatívnym dopadom na životné prostredie, vývoj rezistentencie burín a pestovateľské náklady.

Rastliny na ZH pestované formou medziplodín sú v boji proti burinám efektívne. Rozšírenie burín v poraste netolerujú. Vyznačujú sa vysokou konkurenčnou schopnosťou a buriny potláčajú už v počiatočných štádiách rastu. K tomu prispieva aj ich schopnosť prijímať subtilné chemické signály z okolitého prostredia, ktoré im umožňujú predvídať (anticipovať) prítomnosť susedných konkurenčných burinných druhov. Reakciou na tieto signály je zvýšená dynamika tvorby nadzemnej biomasy a rýchle zapojenie porastu.

Z podstatnej redukcie aktuálneho výskytu burín v poraste rastlín na ZH a minimalizácie tvorby burinných semien do značnej miery profituje aj následná (hlavná) plodina, v poraste ktorej bude konkurenčná schopnosť burín výrazne obmedzená. Súčasne bude viac rastových zdrojov (voda, živiny, svetlo…) k dispozícii pre kultúrnu plodinu na úkor burinnej populácie.

K vyššej konkurenčnej schopnosti rastlín na ZH prispieva aj ich alelopatický potenciál. Princíp spočíva vo využití fytotoxických rezíduí plodiny alebo mulču (po zapracovaní rastlín na ZH), ale hlavne fytotoxínov uvoľnených v exudáte koreňového systému. Exudát obsahuje špecifické chemické substancie, tzv. alelochemikálie, ktoré majú toxický účinok na koreňový systém burín, čím ich výrazne obmedzujú v raste. Alelopatia sa v poľných podmienkach nevyskytuje nezávisle, ale interferuje s inými fyziologickými mechanizmami, v tomto prípade predovšetkým s konkurenčnou schopnosťou rastlín na ZH, čo antiburinný efekt ešte zvyšuje.

Alelopatické schopnosti (voči kultúrnej plodine) majú aj burinné druhy, ale ich realizácia je značne obmedzená v dôsledku dominancie rastlín na ZH, ktorých pokryvnosť v poraste ďaleko prevyšuje pokryvnosť burín (pozri obrázok). Schopnosť rastlín na ZH eliminovať rozvoj burín sa prejavuje v suchých aj vlhkých rokoch. Vynikajúce výsledky vykazuje najmä ovos hrebienkový, reďkev siata, ale aj vika siata, facélia vratičolistá a iné druhy (obrázok).

Obrázok: Vplyv zeleného hnojenia na pokryvnosť burín (vlhký rok)

Zdieľať: